Vyhledej
Základní škola a Mateřská školy Bílá Třemešná > Vzdělávání > základní školy > ZŠ a MŠ Bílá Třemešná

Nový pavilon třemešenské školy a distanční výuka: co by tomu řekl Komenský?

Redakce / 3.12.2020, Bílá Třemešná, zsmsbilatremesna.kralovedvorsko.cz
Další kolo výuky na dálku (tzv. distanční) je za námi a většina žáků opět sedí ve školních lavicích. Nicméně je zřejmé, že v následujících letech se v případě uzavírky škol stane distanční výuka standardem. Není to ideální, prezenční výuku ve škole to plně nenahradí, ale všichni se učíme a postupně směřujeme k jejímu zlepšení a zefektivnění. Co by tomu řekl Komenský?

FOTOGALERIE - Proměny ZŠ Bílá Třemešná

Když J. A. Komenský v únoru 1628 opouštěl Bílou Třemešnou, neměla obec ještě školu a o výuku se v jednotlivých staveních starali vysloužilí vojáci. Té první, tehdy farní školy, se obec dočkala o 150 let později (roku 1779). O dalších 100 let později (v roce 1892) se zahájilo vyučování v budově obecní školy (nyní zdravotní středisko) a v roce 1932 byla otevřena měšťanská škola (stávající budova ZŠ), která do poloviny 90. let sloužila pro vzdělávání žáků pouze 2. stupně ZŠ (pozn.: v 70. letech přístavba zadní části a tělocvičny). 

 

Pavilon - 12 odborných učeben zkvalitní vzdělávání

V září 2020 jsme po 25 letech „stísněnosti“ v tichosti pod rouškou pandemie otevřeli novou budovu ZŠ – pavilon odborných učeben. Třemešenská škola tím získala nejen nové prostory pro rozvoj a zkvalitnění vzdělávání – 12 moderně vybavených odborných učeben: 

-        4 jazykové učebny, 

-        další počítačovou učebnu,

-        učebny prvouky, fyziky, chemie, zeměpisu a přírodopisu s kabinety, 

-        cvičný byt (kuchyňka) a také žákovské dílny (sekce dřevo a kovo).

Pavilon je vybaven ergonomickým nábytkem, protipožárním systémem, novými informačními technologiemi (interaktivní dataprojektory, dotykové panely, robotika, kamerový systém, IP telefony, multifunkční tiskárny, PC a notebooky, vizualizéry, server, zálohovací zařízení a jiné za více než 8 mil. Kč). 

Posílili jsme i internetového připojení školy na rychlost 100 Mbps (z původních 30 Mbps), v případě uzavírky školy a on-line výuky je posílen i směr toku dat „ven“ (tzv. upload) kvůli vysílání on-line výuky. 


Pavilon – moderní budova 21. století

Přístavba pavilonu vyřešila i jiné problémy a limity původní budovy školy – a to zejména:

a) bezbariérovost – nyní mohou žáci v případě potřeby využít bezbariérový vstup či v budově výtah a bezbariérové WC, 

b) systém jednoho vchodu – mezi původní budovou a pavilonem je nový hlavní vchod, na který navazují šatny, tj. tím je splněno jedno ze základních pravidel zajištění bezpečnosti školy, 

c) šatny a čistota – původní šatny (kóje s věšáky) nahradily nové šatny vybavené skříňkami, které bezprostředně navazují na hlavní vchod - nekříží se tím cesty uvnitř budovy a neroznáší se nečistoty po budově, 

d) energetické úspory – nová budova pavilonu má nejen díky rekuperační jednotce třetinové náklady na vytápění než podlahovou plochou srovnatelně velká původní budova,

e) příjemné mikroklima – díky vzduchotechnice, klimatizaci i venkovním žaluziím je v učebnách pavilonu příjemné mikroklima,  v každé učebně hlídají senzory hodnotu CO2 a plynule je do učeben vháněn čerstvý vzduch a odsáván vydýchaný.

f) areál školy přizpůsoben pro výuku – arboretum s geoparkem, venkovní učebna, školní sad a pozemky, nové nádvoří.

Díky novému pavilonu se nám všem z třemešenské školy nyní učí lépe. …šest let od myšlenky po realizaci. Nebylo to jednoduché, ale výsledek stojí za to. Všem zúčastněným patří veliké díky.

 

Odměna na závěr: Virtuální prohlídka školy 

Plánovaný Den otevřených dveří naší školy letos již neproběhne, proto jsme pro veřejnost připravili virtuální prohlídku školy.

Pohodlně se usaďte a vychutnejte si atmosféru jedné venkovské školy v 21. století. Co by tomu asi řekl Komenský?


Příjemný adventní čas přeje

Emil Kudrnovský

ředitel

Další články ZŠ a MŠ Bílá Třemešná

 
Vaše komentáře

Přečteno 1488x