Vyhledej
Základní škola a Mateřská školy Bílá Třemešná > Vzdělávání > základní školy > ZŠ a MŠ Bílá Třemešná

Jezdci z třemešenské školy - aneb projekt Šachy do škol v ZŠ Bílá Třemešná

Redakce / 8.03.2019, Bílá Třemešná, zsmsbilatremesna.kralovedvorsko.cz
Výuka šachu je již sedmým rokem pevnou součástí školního vzdělávacího programu v třemešenské škole. Šachy se žáci učí hrát již v 1. třídě. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že šachy dokáží v dětech všestranným způsobem rozvíjet nejen myšlení, ale také osobnost a sociální dovednosti. Vše se děje hravou formou, která je zvláště vhodná pro malé děti.

Projekt Šachy do škol vznikl za podpory Šachového svazu ČR. Cílem projektu je podpořit zavedení šachu do vyučování na základních školách. Šachy jsou součástí učebních osnov ve více než 30 zemích a na základě řady studií přijal v roce 2012 Evropský Parlament deklaraci, ve které doporučuje zavedení šachů do vzdělávacích systémů v členských státech EU. 

Šachy jsme v naší škole zavedli formou povinného předmětu v 1. třídě, cílem je naučit se základní tahy na šachovnici a, jak říká náš metodik, šachový trenér Jiří John, důležité je „zasíťovat mozek“. Většina dětí 2. a 3. třídy poté pokračuje formou nepovinného předmětu Šachy. Žáci vyšších ročníků poté navštěvují šachový kroužek. Každý rok pořádáme školní kolo a okresní kolo v přeboru škol v šachu. Cílem výuky není výchova šachových mistrů, ale chceme dětem nabídnout již v raném věku možnost, aby pomocí hry všestranně rozvíjely své mentální schopnosti, které se jim budou hodit nejen během školní docházky.

Šachy v ZŠ a MŠ Bílá Třemešná

Šachový kroužek ve třemešenské škole není novinkou. Desítky let jej v naší škole vedl František Bělovský (1920-2016). Jako malý kluk z venkova jsem se velmi těšil na partie a rozbory s panem Bělovským. A právě jezdec byla moje nejoblíbenější šachová figurka. 

Nestihl jsem mu již za jeho práci osobně poděkovat, proto tak činím aspoň nyní. Pane Bělovský, Váš odkaz v třemešenské škole stále žije, děkujeme.

Více o projektu na stránkách www.sachydoskol.cz.
Reportáž v Českém rozhlase:  https://hradec.rozhlas.cz/kralovska-hra-jako-povinny-predmet-na-15-ceskych-skolach-se-zaci-povinne-uci-7779784

Emil Kudrnovský
ředitel ZŠ
a žák kralovédvorského patriota, Pana Šachisty Františka Bělovského

Další články ZŠ a MŠ Bílá Třemešná

 
Vaše komentáře

Přečteno 1934x