Vyhledej
Základní škola a Mateřská školy Bílá Třemešná > Vzdělávání > základní školy

Stávka učitelů v Bílé Třemešné – týden poté

Redakce / 14.11.2019, Bílá Třemešná, zsmsbilatremesna.kralovedvorsko.cz
Dne 6. listopadu 2019 se všichni zaměstnanci naší školy v Bílé Třemešné zapojili do stávky - ZŠ i MŠ byly uzavřeny. Tato symbolická stávka otevřela na veřejnosti diskuzi nad stavem českého školství a o to nám šlo. Děkujeme všem, kteří situaci chápou a podpořili nás.

Když jsem se v prosinci 2011 vrátil do školství, zaskočila mě jeho bída. Škola vypadala zevnitř (až na novější typ lavic) stejně jako v roce 1990, když jsem ji jako žák opouštěl. Navíc za tu dobu ztratila prostory – budovu národní školy (nyní zdravotní středisko) a větší jídelnu. Za těch 8 let se podařilo mnohé dohnat a dostavbou nového pavilonu ZŠ v roce 2020 bude ukončena 1. etapa „Návrat ke konkurenceschopnosti“.

Jsem schopen vymyslet řadu investičních a neinvestičních projektů na zlepšení zázemí a vybavenost školy, na další služby (příměstské tábory), sehnat finance a díky podpoře obce Bílá Třemešná projekty i realizovat. Ale co nedokáži já ani obec, je sehnat peníze na platy učitelů – to může jedině Vláda ČR. Proto jsem stávku podpořil.

Ministerstvo školství ČR uvádí průměrný měsíční plat učitelů cca 37 tis. Kč hrubého. Tato částka činí 61 % průměrné mzdy vysokoškolsky vzdělaných zaměstnanců, což z učitelské profese činí jednu z nejhůře placených zaměstnání, na které je potřeba VŠ vzdělání. A Česká republika je v tomto poslední mezi státy OECD.

Kolik by tedy měl brát učitel? Můj názor: takový, aby žil důstojný život - aby uživil rodinu, aby dosáhl aspoň na 3-4 mil. hypotéku, aby nemusel po víkendech dělat „melouchy“ a aby se v klidu duše věnoval své profesi – vzdělávání a výchově dětí.

Dle platových tabulek a částky, která do naší školy „zhůry“ doputuje, většina pedagogů je pod průměrnou mzdou učitelů publikovanou MŠMT. Je to nízká mzda. Podobnou výši platu, co mají nyní učitelé, jsem měl již před 12 lety jako zaměstnanec firmy a poté i úřadu.

S ohledem na uvedené a míru zodpovědnosti učitele by výše částky jeho platu k dnešnímu dni měla odpovídat 100 % průměrné mzdy vysokoškolsky vzdělaných zaměstnanců, tj. cca 60 tis. Kč měsíčně hrubého. To je výše platu, při které by řada mých spolužáků z VŠ začala uvažovat o návratu do školství.

A věřte mi, že by to bylo na školství a výsledcích vzdělávání do 10 let poznat.

Ještě jednou děkuji za podporu a těším se na další spolupráci.

Emil Kudrnovský

ředitel


Další články ZŠ a MŠ Bílá Třemešná

Související články
Třemešenská škola se připojí ke stávce
Vaše komentáře

Přečteno 1356x