Vyhledej
Základní škola a Mateřská školy Bílá Třemešná > Turistika > ZOO a Safari

Jsou to čtyřčata! Samice fenka ve Dvoře Králové má po necelém roce opět mladé

Redakce / 31.08.2022, Dvůr Králové nad Labem
Ačkoliv první zprávy o narození fenků přišly od chovatelů 11. července 2022, až nyní, když vylezla mláďata z nory, je jistota, že jsou čtyři. Tedy další čtyřčata po necelém roce u zvířete, které je velmi náročné na chov, je raritou.

Podobně jako ostatní pouštní zvířata jsou fenci náchylní například na plísňová onemocnění. Odchovy zůstávají spíše raritou, v Evropě chová fenky 64 zahrad a rozmnožení se za posledních 12 měsíců povedlo v 5 včetně Dvora Králové. V Safari parku se daří tyto choulostivé a náročné pouštní šelmy rozmnožovat po dlouhých dvaceti letech.     

Odchov probíhá přirozeně v noře a miniaturní šelmy se povedlo vyfotit až nyní, po víc než měsíci od narození.

Mláďata již zkoušejí ochutnávat nabízenou pevnou potravu. „Fenci u nás dostávají zejména drobné hlodavce, kuřata, ale i hmyz, ten zkoušejí i mláďata,“ dodává zooložka. Rodičovský pár se podle ní při odchovu svého druhého vrhu zklidnil. „Jeden z rodičů obvykle sedí u ústí nory a sleduje situaci. Není ale tak časté, že by na nás zlostně vrčeli nebo nás dokonce napadali, jako tomu bylo v předchozím případě,“ vysvětluje. V loňském roce se přitom plachá samice stala nebojácnou a až příliš úzkostnou obránkyní nory s ukrytými mláďaty, chovatele napadala dokonce i skrz pletivo a stále jim hrozila.

Poslední vrh dvorských fenků, taktéž čtyřčata, začal opouštět noru v září 2021. Návštěvníci mají zcela mimořádnou šanci nyní pozorovat i tato roční mladá zvířata v Pavilonu šelem Joy Adamsonové. Rodiče se současnými potomky jsou v oddělené expozici nedaleko Restaurantu Lemur.


Fenek je nejmenší psovitá šelma vůbec. Jde o zranitelný druh, který ohrožuje zejména stále rychlejší šíření lidí do jeho přirozeného prostředí-pouští. Mezi takové činnosti patří dobývání zemního plynu, budování nových silnic a šíření měst. Závažným problémem je i lov pro domácí mazlíčky.
Životu v poušti je fenek plně přizpůsoben; jeho obrovské uši jsou dokonalými detektory zvuku, navíc ale slouží i k regulaci tělesné teploty. Na tlapkách roste fenkovi srst i zespoda, když se prochází po rozpáleném písku, chrání mu polštářky na nohou chlupy. Přesto jde o takřka výhradně noční šelmu, která den obvykle tráví spánkem v noře či nějakém vývratu. 


Zdroj: Safari park Dvůr Králové 

Související články
Nejdříve samice s hrošičkou, potom ostatní: jezero hrochů v Safari parku už není prázdné
Tučňáci brýloví se ve Dvoře Králové adaptují: již jedí a chystají se do bazénku
Krásná a smrtelně jedovatá: vzácná bojga africká má v safari parku vylíhlá 2 mláďata
Vaše komentáře

Přečteno 382x