Vyhledej
Základní škola a Mateřská školy Bílá Třemešná > Vzdělávání > základní školy > ZŠ a MŠ Bílá Třemešná

100 let ČSR se připomnělo i v ZŠ Bílá Třemešná

Redakce / 6.11.2018, Bílá Třemešná, zsmsbilatremesna.kralovedvorsko.cz
Ve čtvrtek 25. října vyvrcholil projekt 9. třídy věnovaný stoletému výročí vzniku republiky. Nejstarší žáci doplnění o posily z páté, sedmé a osmé třídy, si připravili pro své mladší kolegy zajímavý interaktivní a zážitkový program.

FOTOGALERIE - 100 let ČSR se připomnělo i v ZŠ Bílá Třemešná

Nejdříve se celá třída seznámila s okolnostmi vzniku Československa. Poté se žáci přemístili do tělocvičny, kde se již rozdělili do skupinek. Byla zde připravena celkem čtyři stanoviště, která jim měla přiblížit dobu před sto lety.

Chlapci ukázali v sektoru věnovanému první světové válce, s jakými zbraněmi se tehdy bojovalo. Vlastnoručně vyrobili a předváděli zmenšené kopie dvou prvních tanků - britského a německého. Pocit je řídit si autenticky mohli zažít i ostatní. Další se krčili v imitovaném zákopu a okusili zdejší stísněné prostory. 

V oddělení věnujícímu se domácímu odboji museli žáci plnit nelehký úkol. Šlo totiž o pašování tajných informací o stavu rakousko-uherské armády dohodovým mocnostem. Samozřejmě museli projít přísnou kontrolou. Kreativita některých soutěžících překvapila a početná hlídka policie úspěch neslavila. 

Žáky pak čekal odboj zahraniční. Museli se vžít do pocitů ruských legionářů a cestovat přes celý svět domů. Cesta to nebyla lehká. I u nás v tělocvičně málokdo uspěl napoprvé. Jako odměnu si pak mohli vyzkoušet střelbu na terč z kuličkové pistole. 

Následoval samotný 28. říjen 1918. I u nás se strhávaly německé nápisy a věšely se místo nich československé výsostné znaky. 

Na závěr následoval test.

Všichni vítězové byli řádně před celou školou odměněni a dekorováni.

Svůj pomyslný klobouk dolů nejvíce dávám samotným organizátorům akce. Všichni byli skvělí a fungovali jako ten nejlepší tým!

Projekt dalece předčil mé očekávání. Nejenše jsme jako škola důstojně oslavili letošní kulaté jubileum naší krásné a stále svobodné země a uctili památku těch, kteří se o její zrod zasloužili, nejenže jsme se toho spoustu dozvěděli, ale hlavně jsme na vlastním těle mohli zkusit, že to tehdy otcové zakladatelé rozhodně neměli lehké. Svým nasazením jak organizátoři, tak i účastníci dokázali, že když se dějiny učí jinak, může to být nejen zábava, ale i obrovské poučení zároveň.

Mnozí pořadatelé si sáhli na dno svých možností a zcela mě překvapili. Z žáků v hodinách velice nesmělých se rázem vyklubaly osobnosti, které se nebály mluvit před mladšími dětmi, dokonce je uměly i zaujmout! Ti nejstarší budou letos od nás ze školy odcházet jistě s hlavou vzhůru.

Mgr. Jiří Lux
učitel ZŠ a MŠ Blá Třemešná

Další články ZŠ a MŠ Bílá Třemešná

 
Vaše komentáře

Přečteno 1344x